Biomechaniczny model terapii orofacialnej

Podstawowe informacje:
termin: 2-3.12.2023
koszt: 1200 zł
miejsce: Zielona Góra, ul. Wiśniowa 12
czas trwania: 2 dni

Program szkolenia:
Dzień 1 9:00 – 18:00
Dzień 2 8:30 – 15:00

Biomechaniczny model terapii orofacialnej jest w głównym stopniu analizą biomechaniczną ludzkiego ciała jako całości.
Szkolenie odbywa się w formie czysto warsztatowej – 80 procent czasu kursu, poświęcone jest praktykowaniu technik, przygotowujących poszczególne struktury do wykonywania funkcji związanej z aparatem mowy, połykania itp..
Uczestnicy wraz z prowadzącym analizować będą ustawienia ciała w przestrzeni, w tym dolnego tułowia i klatki piersiowej, m.in. pod kątem poprawy odruchów orofacialnych, czy spojrzenia na ich połączenie i ogromny wpływ na staw skroniowo- żuchwowy.
W programie szkolenia są też m.in. terapia miednicy i przepony oddechowej, nauka poszczególnych technik mięśniowo- powięziowych w okolicy górnego otworu klatki piersiowej, twarzoczaszki, przejścia potyliczno-szyjnego.
 
Dodatkowo kursanci poznają techniki stymulujące proces rozprężania klatki piersiowej, jak również poprawiające procesy oddychania i połykania. Szkolenie obejmuje również terapię w rejonie krtani, przełyku, ich stymulację, terapię okolic żuchwy- mięśni: żwacza, skroniowego, skrzydłowego, terapię czepca ścięgnistego oraz wielu innych technik mięśniowo- powięziowych i neurofizjologicznych.
Zostaną też zaprezentowane poszczególne techniki i możliwości terapeutyczne w jamie ustnej i okolicach.
Holistyczne podejście do terapii pacjenta neurologicznego wymaga pracy z twarzoczaszką w aspekcie połykania, gryzienia, żucia i artykulacji. Poprzez pracę np. z mięśniem łopatkowognykowym, instruktor wyjaśnia, jak brak funkcji obręczy barkowej oraz kończyn górnych wpływa na czynności aparatu ustno-twarzowego.
W trakcie szkolenia podkreślane jest znaczenie prawidłowej postawy, która zapewnia właściwe ustawienie elementów górnego odcinka układu pokarmowego i oddechowego, co rzutuje na ich funkcje
.
W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:
– stymulacji niezbędnych struktur w celu pobudzenia i aktywizacji połączeń rezerwowych układu nerwowego,
– budowania napięcia dolnego i górnego tułowia pod kątem funkcji aparatu ustno-twarzowego,
– przygotowania strategii terapii, w celu poprawy funkcji połykania, gryzienia, żucia, artykulacji.
 
Szkolenie kierowane jest do fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, pedagogów oraz studentów fizjoterapii lub logopedii, obejmuje łącznie 16 godzin edukacyjnych podzielonych na 2 dni.
 

Informacje dodatkowe:
W koszty wliczone są: materiały szkoleniowe, certyfikat/zaświadczenie, ukończenia warsztatów, poczęstunek podczas przerw kawowych oraz obiad.

Zgłoszenie należy przesyłać na adres vortocentrum@gmail.com wpisując: imię i nazwisko uczestnika szkolenia, zawód, e-mail oraz numer telefonu.
Po przesłaniu zgłoszenia oraz potwierdzeniu przez organizatora dostępności miejsca, należy uiścić zaliczkę w wysokości 200 zł w ciągu 5 dni roboczych na podane konto, co jest gwarancją uczestnictwa w szkoleniu.
Pozostałą kwotę 1000zł należy wpłacić do 24 listopada 2023 roku.

Prowadzący:
Dr Roman Olejniczak – fizjoterapeuta, absolwent studiów doktoranckich na wydziale Fizjoterapii, na wrocławskiej AWF. Terapeuta z ponad 16 letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami neurologicznymi. Uczestnik licznych kursów i szkoleń; w codziennej w pracy z pacjentami, wykorzystuje koncepcje terapeutyczne takie jak PNF, McKenzie, NDT Bobath. Od 2009 roku prowadzi autorskie szkolenia z zakresu terapii orofacjalnej oraz szkolenia z fizjoterapii pacjentów z deficytem neurologicznym. W swojej pracy z pacjentami oraz w trakcie szkoleń wykorzystuje koncepcje, które wyznaczają kierunek w międzynarodowej rehabilitacji. Od 2015 roku prowadzi terapię pacjentów z ograniczoną świadomością z wykorzystaniem metody C-Eye.

Dane do przelewu:
dane odbiorcy: Aleksandra Piechowska
nr konta MBank: 16 1140 2004 0000 3002 7451 7059
tytuł przelewu: Biochemiczna oraz imię i nazwisko uczestnika

Zapraszam do kontaktu
tel. 600 39 72 27
e-mail: vortocentrum@gmail.com